Pracownie - Biuletyn Informacji Publicznej Środowiskowego Domu Samopomocy w Złotoryi

Biuletyn Informacji Publicznej Środowiskowego Domu Samopomocy w Złotoryi

Pracownie

Pracownia  rewalidacyjna

Tematyka zajęć obejmuje m.in.: rysunek, odlewy gipsowe, malowanie pędzlem lub palcami, lepienie w masach plastycznych, wycinanie z papieru, wyklejanie, malowanie farbami witrażowymi na szkle, wykonywanie ozdób i kompozycji świątecznych. Uczestnicy uczą się łączenia kolorów, rozróżniania kształtów, barw, ozdabiania papieru za pomocą linorytu, decupage. Organizowane są zajęcia komputerowe, warsztaty teatralno – wokalne,  czytanie i pisanie, nauka języka angielskiego lub niemieckiego. Zajęcia terapeutyczne prowadzone są indywidualnie lub grupowo na podstawie planów wspierająco – aktywizujących uczestników z dostosowaniem ich potrzeb i możliwości.

Pracownia rękodzieła

Tematyka zajęć obejmuje m.in.: wyszywanie ściegiem prostym, krzyżykowym, matematycznym, szydełkowanie, haft, tkanie gobelinów, szycie maszynowe, wykonywanie obrazów z nitek bibuły, filcu, koralików, kartki i dekoracje okolicznościowe, bukiety, biblioterapię, muzykoterapię  i ludoterapię. Uczestnicy uczą się obk komputera, wyszywają obrusy, uczestniczą w zajęciach przygotowujących do podjęcia pracy. Zajęcia terapeutyczne organizowane są indywidualnie lub grupowo. Uczestnicy wykazują się twórczymi pomysłami, zręcznością i dokładnością.

Pracownia praktyczna

Tematyka zajęć jest różnorodna m.in.: wykonuje się tutaj wiele różnorodnych prac stolarskich, technicznych oraz  naprawczych dzięki czemu podopieczni doskonalą umiejętności radzenia sobie w nagłych sytuacjach awaryjnych. Pracownia wyposażona jest w narzędzia niezbędne przy  wykonywaniu prac stolarskich, a także w  koło i piec ceramiczny  niezbędny podczas pracy w glinie. Dzięki czemu nasza placówka  wzbogacona jest o  ciekawe prace wykonane w drewnie i glinie. Zajęcia są doskonałą formą spędzania czasu wolnego, pobudzają twórcze myślenie oraz uczą posługiwania się różnymi narzędziami.

Pracownia rehabilitacji ruchowej

Odpowiednio dobrane ćwiczenia nakierowane są na konkretnen problemy,  potrzeby i możliwości uczestników z zakresu: ćwiczeń, sportu, rekreacji i turystyki. Zajęcia doskonalą kondycję przy użyciu sprzętu rehabilitacyjnego, pozwalają na ciekawe spędzenie czasu wolnego za pomocą gier i zabaw ruchowych przy użyciu sprzętu sportowego m.in. do tenisu stołowego, piłkarzyki, koszykówki i siatkówki. Uczestnicy przygotowują się tutaj do   zawodów i olimpiad sportowych. Zajęcia prowadzone są indywidualnie lub zespołowo.

Pracownia ogrodnicza

Zajęcia odbywają się w ramach treningu umiejętności praktycznych. Uczestnicy zajmują się pielęgnacją roślin doniczkowych oraz ogrodu, m.in.: sadzą kwiaty i warzywa, koszą trawę, dbają o sprzęt ogrodniczy. Uczestniczą w zajęciach z zakresu treningów umiejętności spędzania czasu wolnego, które obejmują m.in.: pikniki i spotkania integracyjne przy grillu,wypoczynek w ogrodzie oraz gry zespołowe.

Pracownia kulinarna

Tematyka zajęć jest różnorodna m.in.: uczestnik ma  możliwość nauki przygotowania prostych posiłków, ciast, sałatek, surówek, przetworów, poczęstunku na zabawy i uroczystości organizowane w placówce, nakrywania i dekorowania stołu, planowania i dokonywania zakupów, dbania o higienę i porządek otoczenia.Pracownia wyposażona jest w sprzęt AGD potrzebny do zorganizowania zróżnicowanych i ciekawych zajęć kulinarnych. W ramach pracowni przygotowywane są śniadania i jednodaniowy obiad.

Jadalnia

Sala ogólna

Jest to dobre miejsce do relaksacji, wypoczynku  i wyciszenia. Odbywają się  tutaj zebrania społeczności, zajęcia grupowe z karaoke, kluby dyskusyjne, pogadanki edukacyjne, imprezy integracyjne z udziałem zaproszonych gości, dyskoteki, imieniny i spotkania okolicznościowe. Dobrą formą spędzania czasu wolnego jest wspólne oglądanie TV, słuchanie muzyki, uczestniczenie w zajęciach z muzykoterapii.

Pokój do indywidualnego poradnictwa  psychologicznego

Zajęcia odbywają się w atmosferze życzliwości i wzajemnego zaufania. Uczą nowych sposobów radzenia sobie ze stresem i sytuacjami trudnymi. Dzięki wsparciu emocjonalnemu każdy z  uczestników ma okazję do rozwoju potencjału własnej osobowości co korzystnie wpływa na poczucie satysfakcji i radości w życiu. Porad psychologicznych udziela psycholog również otaczając swoją opieką  rodziny uczestników.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Administrator
Data utworzenia:2020-01-30
Data publikacji:2020-01-30
Osoba sporządzająca dokument:Administrator
Osoba wprowadzająca dokument:Administrator
Liczba odwiedzin:1176